Pages

Światowy Dzień Toalet 2017


Mało osób o tym wie ale 19 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Toalet. Historia tego święta nie jest długa bowiem rozpoczęła się ona na początku XXI wieku. W 2001 roku w Singapurze została powołana Światowa Organizacja Toaletowa – World Toilet Organisation (WTO), która podjęła się prowadzenia walki o podwyższenie standardów i dostępu do ubikacji na całym świecie, ze szczególnym uwzględnieniem szaletów publicznych. W 2013 roku Zgromadzenie ogólne ONZ przyjęło projekt A/67/L.75 „Urządzenia sanitarne dla wszystkich” i rezolucją A/RES/67/291 wyznaczyło oficjalne święto na 19 listopada.

Dlaczego Światowy Dzień Toalet jest taki ważny?

Pewnie wiele osób postuka się palcem w czoło mówiąc „po co takie święto?”. Wbrew pozorom jest ono niezwykle ważne. Jeśli spojrzymy globalnie, widać wyraźnie, że dostęp do czystej wody i możliwość korzystania z czystej toalety i odprowadzania ścieków poza nasze pole widzenia (i czucia) to luksus. Żyjemy w świecie, w którym więcej osób ma dostęp do telefonów komórkowych niż do sanitariatów. Każdego dnia z powodu chorób będących konsekwencją złych warunków sanitarnych umiera ponad tysiąc dzieci. W niektórych regionach dziewczynki opuszczają lekcję, kiedy zaczynają miesiączkować, ponieważ szkoły nie są wyposażone w tę – wydawałoby się – podstawową infrastrukturę. Konsekwencje łatwo sobie wyobrazić.
Według Światowej Organizacji Zdrowia ok. 1.1 miliarda ludzi nie ma dostępu do czystej wody, 2.6 miliarda ludzi nie ma możliwości skorzystania z podstawowych przyborów sanitarnych, a aż 3.1 miliona dzieci umiera każdego roku z powodu chorób związanych z zanieczyszczoną wodą i brakiem możliwości odprowadzania ścieków.

SFA wspiera i pomaga

Od kilku lat, firma SFA – światowy lider w branży pomp i pomporozdrabniaczy sanitarnych, angażuje znaczne środki w celu poprawy warunków sanitarnych na świecie. SFA masowo buduje publiczne toalety dla najbardziej potrzebujących. Ponadto organizujemy i uczestniczymy w szkoleniach z zakresu edukacji zwiększenia świadomości wśród rodziców i dzieci o znaczeniu higieny i poprawnych warunkach sanitarnych.
W 2017 roku po raz kolejny SFA w ramach Światowego Dnia Toalet włącza się w pomoc poprawy warunków sanitarnych dla najbardziej potrzebujących. W ramach partnerstwa z Hydraulikami Bez Granic (HSF) kontynuujemy nasz projekt zainicjowany w 2015 roku, kiedy to współfinansowaliśmy projektowanie i budowę sieci wodociągowej w miejscowości Diam-Diam w Senegalu. Dzięki temu ponad 4000 mieszkańców uzyskało dostęp do czystej wody i znacząco polepszyło swoje warunki sanitarne. Przełożyło się to na zmniejszenie chorób wywołanych przez korzystanie z brudnej wody i nieodpowiedniej higieny o 37%!

W tym roku postanowiliśmy wybudować sieć, w pełni wyposażonych toalet publicznych, wybudować ogólnodostępną studnię z czystą wodą oraz rozszerzyć sieć wodociągową. Projekt ten ma na celu zapewnienie dostępu do wody pitnej jak największej grupie mieszkańców oraz poprawę ich warunków sanitarnych.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz