Pages

Technik Urządzeń Sanitarnych


Instalatorzy należą do grupy poszukiwanych pracowników. Rynek pracy oczekuje dobrze przygotowanych techników urządzeń sanitarnych, których wiedza i zaangażowanie przyczyni się do podniesienia jakości i bezpieczeństwa, technicznego wyposażenia budynków. Jak wygląda nauka na kierunku technika urządzeń sanitarnych i dlaczego warto się na niego wybrać? Opowie o tym uczeń jednego z nich - Jakub Kachel.

Nazywam się Jakub Kachel i od 2014 r. uczęszczam do Zespołu Szkól Budowlano-Drzewnych im. Armii Krajowej w Żywcu. Gdy zbliżał się koniec gimnazjum, byłem pewien, jaki kierunek chcę obrać. Od zawsze byłem typem humanisty, który nie miał najmniejszego problemu z wypowiadaniem się ani pisaniem esejów, oraz interesowałem się polityką, więc czekałem tylko na wyniki egzaminu, aby móc się zalogować na stronę do rejestracji do szkół średnich i wybrać klasę polityczną, humanistyczną oraz prawną. Na szczęście tak się nie stało.

Kilka dni przed odebraniem wyniku egzaminu gimnazjalnego, zauważyłem, jak brutalny jest rynek pracy dla osób, które posiadają wykształcenie humanistyczne. Pokryło się to mniej więcej z dniem, gdy nauczyciele zabrali nas na promocję mojej obecnej szkoły. Podczas wyboru kierunku, próbowałem przypomnieć sobie po kolei wszystkie kierunki, które tam poznałem. Stolarz, Technik Usług Fryzjerskich, Technolog odzieży, Geodeta, Technik Drogownictwa i wiele wiele innych. Z tych wszystkich prezentacji zapadła mi w pamięć szczególnie jedna. Udało mi się zapamiętać jak jedna z uczących, zaczęła mówić o kierunku Technik Urządzeń Sanitarnych. Z jaką pasją, wyrażała się o nowoczesnych technologiach ogrzewania, dostarczania wody, czy też odprowadzania ścieków. Ale miałem wytłumaczyć dlaczego wybrać ten kierunek, nieprawdaż? A więc dlaczego?

Technik Urządzeń Sanitarnych to osoba która zajmuje się montażem oraz projektowaniem instalacji i sieci wodociągowych, ogrzewniczych, kanalizacyjnych, gazowych.

Spójrzmy, jak bardzo jest rozwinięty rynek urządzeń sanitarnych. Zaczynając od firmy SFA z Warszawy, która zajmuje się produkcją pomporozdrabniaczy, które pozwalają urządzić toaletę w każdym pomieszczeniu, nawet takim, w którym przy użyciu klasycznej metody montażu instalacji kanalizacyjnej, byłoby to niemożliwe. Przez firmy takie jak Defro z Kielc, czy Galmet z Głubczyc, które zajmują się produkcją ekologicznych kotłów centralnego ogrzewania piątej klasy oraz paneli fotowoltaicznych, kończąc na firmach takich jak Ottone, która produkuje łatwe w montażu systemy rozdzielcze, czy też takich jak Koło z Krakowa czy Geberit z Warszawy, które produkują bezkołnierzowe, a także w pełni automatycznej miski ustępowej przy użyciu pilota, a także szkło, które po stłuczeniu, jest w stanie wytrzymać w stanie sprzed stłuczenia przez 3 dni.

Zatem odpowiedź na wcześniej postawione pytanie jest proste: Bo jest na to popyt. W czasach, gdy każdy chce mieć dom podłączony do każdej z możliwych sieci aby ułatwić sobie życie, dla Technika Urządzeń Sanitarnych zawsze znajdzie się praca. Czy to przy projektowaniu, budowie sieci, montażu instalacji, a także ich konserwacji.

Klasa pierwsza, opiera się głównie na nauce teorii i kilku szkoleniach. Tak na prawdę najwięcej informacji nabywa się w drugiej klasie, w której aktualnie się znajduję, kiedy to jeździmy na szkolenia do wcześniej wymienionych firm, które nierzadko przyjeżdżają też do nas. W ten sposób zdobywamy praktykę i dobrze się bawimy, a także mamy dodatkowy dzień wolny od szkoły przynajmniej raz w miesiącu. Porównując do innych kierunków, nie tylko tych z naszej szkoły, mamy średnio 10 razy więcej wycieczek i szkoleń. Dzięki nim oraz dobrej kadrze nauczycieli, w każdej firmie w jakiej gościmy jesteśmy nazywani najbardziej zainteresowaną i zgraną klasą która miała przyjemność je odwiedzać, a także wygrywamy liczne konkursy. W tym momencie jesteśmy liderem w ogólnopolskim konkursie Ciepło z Klasą i będziemy jedyną szkołą posiadającą ogrzewanie fotowoltaiczne. Czyni nas to najbardziej aktywną szkołą w Polsce na tym kierunku. Warto zwrócić uwagę, że dobre przygotowanie do egzaminów praktycznych, zapewnia nam jak to mówią firmy goszczące u nas: "Najlepsza pracownia praktyczna w jakiej byli".

Serdecznie zapraszam wszystkich humanistów którzy nie wiedzą co ze sobą zrobić, a także ludzi, którzy poszukują dobrze płatnego i pewnego zawodu na miarę XXI wieku.


Jakub Kachel - uczeń II klasy Technikum Urządzeń Sanitarnych, Zespołu Szkół Budowlano-Drzewnych w Żywcu.

2 komentarze:

  1. No niestety, większość ludzi nie jest specjalistami, a takich osób potrzebuje rynek pracy. Klimatyzacja

    OdpowiedzUsuń
  2. Ta, w malych miejcowosciach to instalator ma roboty na 3 miesiace w roku...

    OdpowiedzUsuń